Jdi na obsah Jdi na menu
 


10. kapitola - Lampa

27. 6. 2007

Ráno Lily vzbudilo lehké klepání. Vlastně ještě tak docela ráno nebylo, jelikož za oknem byla tma.

Dívka rozsvítila lampu na nočním stolku a přešla k oknu. Na parapetu za ním stála sova.

Když zrzka okno otevřela, sova vletěla dovnitř, usedla do čela postele a nastavila nožku s dopisem. Lily poznala Liziinu sovu April a měla radost, že jí kamarádka píše hned druhý den po odjezdu. S úsměvem na rtech dopis otevřela, netušíc, že ji její dobrá nálada brzy opustí.

Ahoj Lily,

doufám, že se máš na prázdninách dobře a Potter tě moc neštve. My tady bohužel držíme smutek. Ne že by někdo umřel…

Včera na Jane spadlo brnění. Protiva si z nás chtěl vystřelit. Nepovedlo se to. Jane teď leží u Munga, má něco s míchou a je v kómatu. Možná bude ochrnutá. Čekáme, až se probudí. Užij si prázdniny, zůstaň tam, nejezdi. Jenom drž palce. Strašně moc…

     Liz

Lily na kus pergamenu nejdřív jenom zmateně koukala a četla si ho pořád dokola.

‚Tohle přece není možný. Jane a ochrnutá? Ne, to se mi zdá, Liz nic takovýho nepsala…‘

Po desátém přečtení jí došlo, že to asi bude pravda. Zdrceně seděla na posteli a koukala do prázdna. V hlavě jí přitom vířilo spoustu myšlenek. Ta největší ale podle ní byla, že se musí vrátit. Nemůže v tom Jane ani Liz nechat…

Vstala, vzala kufr a začala do něj házet věci, které si předešlý den pracně vybalila. Když do něj hodila i poslední věc, dosedla na postel a chvíli odpočívala.

„Kam se chystáš?“ zamračil se James, sedící na posteli, když uviděl sbalený kufr. Lily sebou trhla, jak se ho lekla, podívala se na něj smutnýma očima a podala mu dopis od Liz.

James si ho přečetl a pak se podíval na zrzku. „Ale jasně tady píše, že máš zůstat.“

„Nemůžu tady zůstat jenom nečinně sedět!“

„Jak vidíš, tak můžeš. Liz ti napíše, kdyby se něco změnilo. Navíc, kdo ví, kdy jede nejbližší letadlo zpátky. A pobyt tady je zaplacený. Nemyslíš, že by to byly zbytečně vyhozené peníze i zážitky, kdybys tu byla jenom jeden jediný den?“

Zrzka na něj chvíli jenom nehybně zírala a přebírala si, co jí řekl. Všechno to znělo věrohodně. „Ale Jane třeba i zemře…“

„Nezemře. Když tomu budeme věřit, tak nezemře. Víra je ta nejdůležitější věc v životě. Pokud nevěříš, nemá smysl žít,“ chytl ji James za ruku.

„V co věříš ty?“ zašeptala.

„V lásku. V lásku, která přežije všechny nesnáze. V lásku, která mi ukáže smysl života. V lásku, která přivede ženu do mého života a dovolí mi ji milovat. V mou lásku. V tebe.“

* * *

Liz seděla na lavičce před pokojem, na kterém ležela Jane. Závěsy byly zatažené a slyšet bylo pouze mumlání doktorů uvnitř.

Vtom se na chodbu k Liz přihrnul Sirius a Remus. „Liz? Jak je na tom?“ zeptal se Sirius, s naléhavým výrazem ve tváři.

Dívka se na něj podívala a zoufale pokrčila rameny. „Asi špatně…“ špitla. „Teď jsou u ní doktoři.“ Oba chlapci se posadili vedle ní na lavičku a koukali na zavřené dveře pokoje.

„Já tě ráda nemám, to jsem si jenom vymyslela,“ řekla po pár minutách ticha Liz.

„Cože?“ podíval se na ni Sirius. „A proč jsi to teda řekla?“

„Já… ani nevím. Asi nějaký zkrat… Nějakým způsobem jsem tě chtěla dostat k Jane. Vím, byla to kravina. A stejně to už nejspíš nepůjde. Promiň, jestli jsem ti nasadila brouka do hlavy nebo ti nějak ublížila.“

Sirius se ale zachoval úplně jinak, než byste možná čekali. Místo aby na ni začal řvát, se úlevně usmál, objal ji a s úlevou dodal: „Díky, žes mi to řekla a nenechala mě na pochybách ještě dlouho.“ Liz se trpce usmála, narovnala se a opět se zadívala na zavřený vchod do protějšího pokoje.

* * *

Na posteli seděly dvě postavy a dívaly se na sebe. Chlapec, jemuž se v očích zračila naděje, dívku pozoroval a snažil se rozluštit, co se jí právě honí hlavou. Dívka na chlapce koukala zmateně, dojatě a usměvavě zároveň. Možná chtěla něco říct, možná chtěla udělat něco, co neudělala. Snad svědomí jí to nedovolilo. Místo toho chlapce něžně objala a zavřela oči.

„Lily…“

„Pššš. Neříkej nic,“ zašeptala dívka a dál chlapce mlčky objímala. Přitom se dívala na svítící lampu na nočním stolku. Byla oranžová a okolo ní se točila skleněná srdíčka. Nejspíš tu byla přichystaná pro milence, aby jejich hnízdečko lásky bylo ještě hezčí. Nebo měla za úkol jenom zpříjemňovat pobyt zde.

Ale dívce se zrzavými vlasy připadala tato lampa jako osud. Tato lampa znázorňovala lásku, klid a porozumění.

Lily začala vzpomínat. Bylo zvláštní objímat chlapce, který na ni skoro sedm let pokřikoval: „Hej, Evansová, nepůjdeš se mnou na rande?“

Vzpomínala, kolikrát ji takhle pozval. Přemýšlela, kolikrát mu odsekla, kolikrát se pohádali, kolikrát jí vyznal lásku. Normální člověk by tohle nevydržel. Sedm let čekat na jednu dívku, jejíž srdce bylo možná vytesáno z kamene.

Začala si uvědomovat, co všechno s Jamesem zažila. Jak před ní vždycky začal machrovat, ale když byla pryč, choval se úplně jinak.

Jednou náhodně zaslechla rozhovor Jamese se Siriusem. Byli zrovna v sovinci a Lily šla poslat dopis své matce.

„Dvanácteráku, jak dlouho máš v plánu uhánět Evansovou?“ zeptal se jakoby mimochodem. „Vždyť tě vůbec nechce.“

James se na něj tehdy podíval jako na malomocného a řekl: „Osudová láska trvá navěky. Nejspíš nikdy. Miluju ji, chápeš?“

Když pak Lily Siriuse potkala na chodbě, spiklenecky na ni mrkl. Možná věděl, že tam přijde. Snad jí chtěl dokázat, že to James myslí vážně. Tehdy jí to ale bylo úplně jedno. Nějaký Potter se jenom pletl do jejího života a ona ho v něm vážně nechtěla.

Lampa stále svítila a stíny srdíček tančily po pokoji. Vrhaly příjemné teplo, které vstupovalo až do srdce. Možná právě tyto světelné paprsky způsobily, že dívce po tváři stekla slza.

Pomalu spadla až na prostěradlo, kde se rozpila do tvaru srdce. Láska si ráda pohrává se životy lidí. I s jejich city.

Zrzka se přes uslzenou tvář usmála a odtáhla se.

„Lil, ty pláčeš? Promiň, já nechtěl…“ začal James.

„Řekla jsem ti mlč,“ usmála se na něj a dlouze ho políbila.

Za svitu lampy a stínů mnoha srdcí se v ten den spojila srdce těchto dvou lidí. Srdce zatvrzelé dívky a veselého chlapce.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pááni.. =)

(Maysie, 8. 11. 2007 18:10)

Tak tahle kapitolka je fakt užasná.. =)

béééééé

(Hayddé, 15. 7. 2007 20:22)

každej den se sem s vírou obracim,kdy ude dalši kapča a furt nic..je strašny...

Jojo

(Susan, 14. 7. 2007 20:30)

Já vím, ale musíte počkat... ;o)

Nádhera!!!!!!!!!!

(III, 11. 7. 2007 19:24)

Strašně moc se těším na další. Honem prosím

Chci už další kapitolku!!!!

(Čuky Baby, 7. 7. 2007 14:50)

Kdy bude konečně další kapitolka????

RYCHLE DALŠÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ

(edrien, 7. 7. 2007 10:39)

Fakticky moc hezký. Ten proslov toho Jamese......no krása. Vážně skvělá povídka=)

Super

(Nika (www.nika-sk.blog.cz), 1. 7. 2007 12:41)

Krásna kapča! Najmä to čo James povedal Lily, to bolo úžastné! Strašne sa teším na pokračko!

...:D

(Susan, 30. 6. 2007 13:24)

No, tak to se asi nejspíš nestane... Včera jsem nenapsala ani řádek, měli jsme rozlučák, dneska nvm jestli tu budu moct být tak dlouho, abych něco napsala. Ale zkusím napsat aspoň tu jednu. ;)

...!!!

(Hayddé, 30. 6. 2007 13:14)

se mě dneska normálně zdálo,že přes noc přibili 4 novy kapitoly!kéž by se to stalo v realitu...

pls,holky!

(Hayddé, 28. 6. 2007 21:49)

pls,hlasujte pro mě na http://jajisek22.blog.cz/0706/posledni-kolo-sonb#komentare budu vám mocinky vděčná

pls,holky!

(Hayddé, 28. 6. 2007 21:49)

pls,hlasujte pro mě na http://jajisek22.blog.cz/0706/posledni-kolo-sonb#komentare budu ti mocinky vděčná

.....

(Verča, 28. 6. 2007 20:46)

Nádherný!! všechny kapitolky se ti strašně moooooc povedly!! A moooc se těším na další!! Vážně píšeš skvěle!!!

Jůůů

(Peťula, 28. 6. 2007 20:02)

Je to moc pěkná kapitolka. Konečně Lily políbila Jamese. Jen tak dál........

Pěkný

(Čuky Baby, 28. 6. 2007 19:51)

Hezký, pěkný, atd., ale je mi strašně líto Jane. Doufám, že se úplně uzdraví.

ooooooooooo ........

(Myška :-*, 28. 6. 2007 14:45)

Tak teď zrovna nemám slov .... ten konec mě doslova umlčel .. fakt nevim co napsat .... je to dokonalý ... já jsem unešena ...........................

...

(Susan, 28. 6. 2007 14:13)

pasu-Hanka: já jsem je taky chtěla dát dohromady až později, ale ňák jsem se včera naladila na jinou notu a takhle to dopadlo :D

Jinak na další kapitole pracuju, ve škole jsem napsala začátek, ale jelikož tam působily rušivé elementy (kluci), tak jsem ráda i za to. ;)

...

(barbora, 28. 6. 2007 13:30)

kraaasne. dufam ze jane bude v poriadku:))

Týjo...

(pasu-Hanka, 28. 6. 2007 13:21)

Páni, jsem nečekala, že je dáš dohromady tak brzy...je to fakt moc hezký!!! vážně moc!!! ale je mi hrozně líto Jane, doufám, že to s ní nakonec dopadne dobrě :D Skvělá kapitolka, nádherná, bomba!!! prosím napiš co nejrychleji další =o)

jujda!!

(Hayddé, 27. 6. 2007 22:05)

prej strašná kravina!si spadla z višně,ne?je parádni suprovy bombastisky fešny,no prostě krásně romatisky..uplně bomba kapitola...

oooooooooooooooooooooo

(LilyJane, 27. 6. 2007 20:13)

Susááán! Ty romantiku! :D Tohle bylo fantastický! Vážně skvělý! Nemám slov!!! :) Snad jen... takhle kapitola je mimořádně sladká a povedená :D.